+48 517 587 226

Kompeleksowe remonty i renowacje drewnianych budynków

Specjalizujemy się w czyszczeniu drewna metodą sodowania.

Sodowanie w delikatny i ekologiczny sposób usuwa brud i stare powłoki z powierzchni drewna. Jest to najbardziej efektywna metoda, używana podczas renowacji budynków drewnianych.

Drewno po sodowaniu odzyskuje naturalny, jasny kolor. Jest odtłuszczone i bardzo dobrze wchłania impregnaty lub inne produkty,tym samym zabezpieczając drewno na długi czas.

Technologia sodowania jest bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego.

Kompleksowo, oferujemy także prace związane z impregnacją i malowaniem drewna.

Wykonujemy sodowanie i renowację:– domów i budynków drewnianych– domów i budynków z bali– hoteli, pensjonatów, restauracji, karczm, zajazdów– kościołów i obiektów zabytkowych

Podejmujemy się małych oraz dużych zleceń w całej Polsce.

Prezentacja Video Efektów Sodowania firmy Seveno...

Technologia sodowania

Sodowanie budynków drewnianych

Sodowanie to najnowsza, ekologiczna technologia bezpiecznie usuwająca zabrudzeniaoraz powłoki lakiernicze z niemal każdej powierzchni, bez uszkadzania podłoża.

Sodowanie polega na czyszczeniu za pomocą skupionego sprężonego powietrza o prędkości do 8,5 m2 / minz dodatkiem delikatnego ścierniwa na bazie kwaśnego węglanu sodu – NaHCO3, zwanego potocznie sodą oczyszczoną.

Mała twardość ścierniwa (3 Mohs) umożliwia usuwanie warstw w sposób kontrolowany i nadaje się do oczyszczania elementów bez znacznej zmiany profilu chropowatości podłoża.Duże rozproszenie energii powoduje, że czyszczenie sodą jest praktycznie bezinwazyjne.

Skuteczność sodowania zależy między innymi od jakości użytych maszyn, rodzaju użytej sody, parametrów sprężonego powietrza oraz sposobu dozowania sody do sprężonego powietrza.W związku z tym, oferty firm różnią się nie tylko ceną, ale również efektem czyszczenia.

Soda jest rozpuszczalna w wodzie, nietoksyczna oraz biodegradowalna, dzięki czemu można ją łatwo i bezpiecznie usunąć po zakończonym procesie.Nie zawiera wolnej krzemionki, dlatego może być bezpiecznie stosowana z zachowaniem ciągłości procesu produkcyjnego oraz jest bezpieczna dla ludzi oraz środowiska naturalnego.Proces sodowania nie powoduje iskrzenia ani nagrzewania się materiału czyszczonego, dzięki czemu ograniczone jest ryzyko wystąpienia pożaru.Sodowanie jest najnowocześniejszą z metod oczyszczania powłok. Zalety metody sodowania zostały docenione przez Konserwatorów Zabytków.Jest technologią wypierającą piaskowanie, w szczególności przy renowacjach zabytków i powierzchni delikatnych, takich jak drewno.Sodowanie jest jedyną technologią oczyszczania, która znajduje zastosowanie również w miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwadla ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego (np. w parkach narodowych, w dużych skupiskach ludzi,zakładach wymagających utrzymanie ciągłości procesu technologicznego, w ogrodach zoologicznych itp.)Sodowanie usuwa zanieczyszczenia, naloty, korozję oraz powłoki lakiernicze z większości materiałów,m.in. takich jak drewno, kamień, cegła, miedź, stal, aluminium, stal nierdzewna, żeliwo.Dodatkowo jest wykorzystywane do usuwania spalenizny i pochłaniania zapachów, znajdując zastosowanie przy renowacji pomieszczeń i przedmiotów po pożarach. Jest technologią posiadającą szerokie spektrum zastosowań.

Proces oczyszczania jest szybki i efektywny. Szybkość oczyszczania przekłada się na stosunkowo niską cenę oczyszczenia powierzchni.

Firma Seveno specjalizuje się w oczyszczaniu powierzchni metodą sodowania oraz impregnacji budynków drewnianych oraz obiektów zabytkowych.Dysponujemy sprzętem dostosowanym do sodowania drewna, osiągającym znacznie lepsze efekty w krótszym czasie, niż inne maszyny używane do sodowania.Dzięki temu, możemy zaproponować Państwu korzystne ceny. Świadcząc usługi na terenie całego kraju, zapewnia bezpłatne wyceny i fachowe doradztwo.

 

Jak wygląda drewno po sodowaniu?

Drewno odzyskuje jasny, brązowy kolor. Warstwy farb oraz impregnatów pozostają usunięte.Sodowanie skutecznie usuwa szary i czarny kolor drewna i przywraca mu naturalny i czysty wygląd.

Ile kosztuje sodowanie drewna?

Czyszczenie drewna metodą sodowania jest efektywniejsze oraz tańsze, niż czyszczenie chemiczne, szorowanie lub szlifowanie drewna.Jest to najmniej inwazyjny i jednocześnie najbardziej skuteczny sposób renowacji drewna.Duży wpływ na niską cenę usługi, ma stosunkowo krótki czas pracy, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii.

Jakie są praktyczne zalety sodowania?

– Możliwość czyszczenia drewna również wewnątrz budynków (domów, kościołów, bali drewnianych, zabytków).– Szybki czas renowacji (zastosowanie w budynkach użytkowych i komercyjnych, kościołach, karczmach, muzeach itp)– Bezpieczeństwo (brak zagrożenia dla zdrowia w przeciwieństwie do piaskowania, brak uciążliwego zapachu)– Jest to metoda delikatna dla drewna (nie wyciera drewna jak piaskowanie lub szlifowanie, nie stwarza ryzyka zalania jak metody oparte na czyszczeniu wodnym)– Soda jest rozpuszczalna w wodzie, biodegradowalna i ekologiczna, w związku z czym łatwo ją usunąć po zakończonej pracy.– Drewno po sodowaniu jest odtłuszczone oraz gotowe do malowania lub impregnacji.– Drewno po sodowaniu jest tak czyste, że wchłania więcej produktu do impregnacji, co przekłada się na dłuższe zabezpieczenie drewna.– Ze wszystkich metod czyszczenia drewna, sodowanie jest metodą najbardziej efektywną, biorąc pod uwagę zalety technologii i jej cenę względem pozostałych metod.

Dlaczego sodowanie jest efektywniejsze od szlifowania?

Szlifowanie niszczy warstwę drewna o grubości co najmniej kilku milimetrów oraz stwarza ryzyko pożaru.Czasochłonność szlifowania oraz duży koszt zużycia papierów ściernych znacznie wpływa na koszt usługi.Nie ma możliwości wyczyszczenia drewna w szczelinach, zakamarkach i przy mszeniu między balami.W praktyce, podczas szlifowania łatwo jest wykonać skazy i zadrapania.Drewno po szlifowaniu traci pierwotną fakturę oraz niekiedy naturalny charakter.W efekcie jest to metoda mniej dokładna, bardziej czasochłonna, o ograniczonym zastosowaniu oraz dająca gorszy efekt w wyżej cenie, niż sodowanie.

Dlaczego sodowanie jest lepsze od piaskowania?

Polecamy i stosujemy sodowanie zamiast piaskowania, ponieważ:– Kryształy piasku ścierają i niszczą drewno, pozostawiając chropowatą powierzchnię.Cząsteczki sody „rozbijają się” o czyszczoną powierzchnię, porywając zabrudzenia i powłoki.Soda ma właściwości czyszczące oraz pochłania zapachy. Piasek jedynie ściera powierzchnię.– Podczas piaskowania, na długi czas powstaje niewidoczne zapylenie, które może powodować pylicę płuc oraz inne trwałe dolegliwości zdrowotne.– Piasek w przeciwieństwie do sody ma ostre krawędzie oraz nie jest rozpuszczalny w wodzie, przez co jest trudniejszy do usunięcia.Sodowanie jest ekologiczne i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Dlaczego sodowanie efektywniej usuwa farby i powłoki ochronne z drewna, niż preparaty chemiczne?

Chemiczne metody usuwania farb i powłok ochronnych, są oparte na rozpuszczalnikach.Rozpuszczone powłoki wnikają w drewno oraz utrudniają późniejszą impregnację.W praktyce, metody chemiczne są droższe, bardziej czasochłonne, mniej dokładne i szkodliwe dla zdrowia.Sodując drewno, usuwamy zanieczyszczenia oraz powłoki jednocześnie.Używając preparatów chemicznych, zmywamy jedynie substancje, które dany preparat rozpuszcza.

Polecamy sodowanie jako metodę wszechstronnego, bezpiecznego i efektywnego czyszczenia drewna,możliwą do zastosowania w każdych warunkach – nawet wewnątrz pomieszczeń oraz w budynkach zabytkowych.

Dlaczego sodowanie jest lepsze od szorowania i mycia cisnieniowego?

Do szorowania drewna stosuje się roztwory wody z mydłem, proszkiem do prania lub innym preparatem chemicznym.Roztworem szoruje się domy z użyciem szczotek. Jest to metoda mająca swoje tradycje na Podhalu.Ma największe zastosowanie wtedy, kiedy budynek od nowości jest (i będzie) systematycznie szorowany, najlepiej każdego roku.Czyszczenie ciśnieniowe polega na myciu domu myjką wysokociśnieniową z użyciem chemii czyszczącej.Szorowanie szczotkami ani czyszczenie z użyciem myjek wysokociśnieniowych, nie usuwa warstw impregnatów ani farb z powierzchni drewna.Istnieje ryzyko zalania budynku, przedostania się wilgoci do wewnątrz przez szczeliny, przez co może to spowodować zacieki oraz rozwój grzybów i pleśni.Ilość wody wprowadzona w drewno podczas czyszczenia jest często na tyle duża, że ma ona trudności z naturalnym odparowaniem z wnętrza drewna.Struktura drewna na jego powierzchni zostaje naruszona.W dłuższej perspektywie, sodowanie oraz właściwe zabezpieczenie drewnajest jednocześnie rozwiązaniem tańszym i lepiej zabezpieczającym drewno, niż systematyczne szorowanie lub mycie.

Czym różnią się usługi sodowania u różnych Wykonawców, czyli na co warto zwrócić uwagę?

Na jakość i efektywność prac, mają wpływ między innymi:– możliwość precyzyjnego dozowania ilości sody do sprężonego powietrza– sposób dozowania sody oczyszczonej do strumienia powietrza, przekładający się na energię i efektywność czyszczenia– rodzaj i jakość sody oczyszczonej, skład ścierniwa czyszczącego– parametry sprężonego powietrza, takie jak temperatura, wilgotność, ciśnienie, możliwość regulacji ciśnienia– dostosowanie dyszy czyszczącej do czyszczonej powierzchni

Profesjonalnego sodowania nie da się wykonać, korzystając z piaskarek lub innych rozwiązań stosowanych do czyszczenia metodą piaskowania.Odpowiednich efektów nie daje również sprzęt, w którym soda zasysana jest bezpośrednio do pistoletu inżektorowego, czyli na końcu instalacji.Rodzaj sprzętu przekłada się na efekt czyszczenia, czas realizacji oraz cenę usługi.

Warto pamiętać, im bardziej profesjonalne jest sodowanie, tym lepiej wchłaniane są impregnaty, co przekłada się na dłuższe zabezpieczenie drewna.

Z możliwych różnic w sprzęcie, technologii i podejściu do biznesu, wynikają między innymi różnice w jakości i cenie usług różnych Wykonawców.

Należy pamiętać, że wiedza techniczna i praktyczna o technologii sodowania drewna nie jest rozpowszechniona, ponieważ jest to technologia stosunkowo nowa na polskim rynku.W związku z tym, nasi Klienci rzadko mają wcześniejsze doświadczenia z sodowaniem i nie znają praktycznych różnic pomiędzy usługami dostępnymi na rynku.Źródłem wiedzy o technologii są sami Wykonawcy.

Naszym zdaniem warto zaufać doświadczonemu Wykonawcy, który nie ukrywa stosowanych rozwiązań,pracuje na specjalistycznym sprzęcie, działa legalnie i oficjalnie oraz oferuje usługi objęte gwarancją.Jednocześnie warto wybrać Wykonawcę, który posiada dużą wiedzę o metodach i produktach używanych w renowacji i zabezpieczeniu drewna.

Dlaczego warto wybrać sodowanie z Seveno?

– Działamy od 9 lat, zaufało nam ponad 200 Klientów z całej Polski– Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która wyspecjalizowała się w sodowaniu wyłącznie drewna– Dysponujemy 3 niezależnymi Ekipami oraz 3 zestawami maszyn do sodowania– Dzięki temu możemy zaproponować szybki czas realizacji w całym kraju– Posiadamy najprawdopodobniej najbardziej efektywny sprzęt do sodowania drewna w Polsce– Udoskonalamy naszą technologię. Wprowadzamy innowacje w branży– Nasz Zespół posiada kwalifikacje i doświadczenie w renowacjach obiektów i przedmiotów wpisanych do Rejestru Zabytków– Zapewniamy indywidualne wyceny w czasie do 24 godzin– Mamy 5 Oddziałów, dzięki czemu pracujemy w całej Polsce– Dbamy o wysoki poziom obsługi i indywidualne podejście– Podejmujemy się małych i dużych zleceń– Dysponujemy sprzętem umożliwiającym nam pracę we wszystkich warunkach technicznych(metody alpinistyczne, zwyżki, rusztowania, samochody terenowe)– Prowadzimy Centrum Testowe produktów do impregnacji i renowacji drewna,dzięki czemu znamy proporcje ceny do jakości produktów dostępnych na rynku– Nasze usługi oferujemy kompleksowo lub oddzielnie. Jesteśmy elastyczni– Drewno jest naszą pasją, chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doradzamy optymalne rozwiązania

… a przede wszystkim: biorąc pod uwagę naszą przewagę jakościową, zachowujemy ceny usług na przystępnym poziomie

 

+48 517 587 226

biuro@seveno.pl